Ambulanta za bol
Naslovnica / Ambulanta za bol
Što je ambulanta za bol?
Bol je neugodno osjetno i emotivno iskustvo. To je reakcija organizma kako bi nas zaštitila od opasnog podražaja.
Kao pojedinci različito reagiramo na bolne podražaje, tako je pristup liječenju boli individualan. S obzirom na trajanje, razlikujemo akutnu i kroničnu bol. Kada je bol dio naše svakodnevice, otežava nam rutinu, radnu sposobnost , funkcionalnost i san – često je uzrok poremećajima poput depresije i anksioznosti.
Kako liječiti bol
Put liječenja boli je često dugotrajan proces, stoga su ponekad nužne kontinuirane kontrole, stalne procjene učinkovitosti terapijskih postupaka i prilagodbe liječenja.
Koje sve vrste boli postoje?
GLAVOBOLJE
Zbog svog učestalog pojavljivanja i težine simptoma, glavobolje značajno smanjuju kvalitetu života populacije. Istraživanja također pokazuju da je najmanje 10 % odraslih iskusilo neku vrstu ograničenja zbog jačine njihove glavobolje, a 3 % populacije svakodnevno živi s glavoboljom. Razlikujemo PRIMARNE (glavobolja nije simptom, već bolest sama po sebi) i SEKUNDARNE (glavobolja je samo simptom neke druge bolesti kao što su tumori mozga, infekcije, traume mozga). Znate li da je određeni tip glavobolja češći kod žena ( migrena, tenzijska glavobolja), dok je cluster glavobolja tipičnija je za mušku populaciju?
NEURALGIJE /NEUROPATSKA BOL
Probadajuća , intenzivna , žareća bol koja nastaje kao posljedica oštećenja živaca bolestima ( šećerna bolest, multipla skleroza), ozljedama, operacijama, infekcijama ( Herpes zoster), primjenom lijekova u kemoterapiji ili pritiskom anatomskih struktura ( neuralgija trigeminusa)
Različito se prezentira ovisno o kojem je uzroku riječ i koji živac zahvaća : žareća bol uz trnce, neosjetljivost područja, preosjetljivost područja, promjene kože…
KRONIČNA BOL TRBUŠNOG ZIDA ( ACNES SINDROM)
Kronična bol koja je vezana za trbušnu stjenku često se zanemaruje ili pogrešno smatra akutnom boli trbuha što često dovodi do opsežnih i nepotrebnih dijagnostičkih pretraga i/ili operativnih zahvata. Jedan od najčešćih uzroka je sindrom uklještenja prednje“kožne“ grane jednog od torakalnih živaca, T7 do T12, dok prolazi kroz mišić „rektus“ . Sindrom se češće prezentira kod žena, može biti vezan uz pretilost i trudnoću , no ipak najčešće se javlja iza operativnih zahvata ( odstranjenje slijepog crijeva, žučnog mjehura, ginekoloških operacija). Pacijent točno lokalizira mjesto boli prstom (promjer ≤2 cm), bol se pojačava pri naprezanju trbušne stijenke – podizanjem glave i/ili nogu u ležećoj poziciji. Bolni sindrom se liječi blokadom trigger točke – UZV vođenim reg. blokom lokalnim anestetikom/kortikosteroidom.
FANTOMSKA BOL
Podrazumijeva bol koju osjeća osoba u području dijela tijela ili organa koji više fizički ne postoji ( najčešće se povezuje s gubitkom ekstremiteta no može biti vezana uz odstranjenje dojke,oka..). Javlja se unutar prvih nekoliko dana po amputaciji, nije konstantna već se javlja povremeno,bol se može opisati kao pulsirajuća, žareća, bolesnik ima osjećaj da mu je dio tijela koji nedostaje stavljen u neudoban položaj.
BOL ONKOLOŠKIH BOLESNIKA
Karcinomska bol je zajednički naziv za bol i bolne sindrome koje uzrokuje tumorska bolest, a predstavlja najneugodniji i najčešći simptom u tijeku maligne bolesti. Često je ona prvi simptom koji upućuje bolesnika da zatraži liječničku pomoć, iako se neke tumorske bolesti ne prezentiraju pojavom boli. Karcinomska bol može biti uzrokovana samim tumorom, ali može biti vezana uz medicinske postupke ili za neku drugu bolest. Liječenje boli kod onkološkog bolesnika mora biti sastavnim dijelom liječenja u svim fazama bolesti. Bolesniku se propisuje analgetska terapija sukladno jačini boli uz primjenu nefarmakoloških metoda.
Kako ću znati da li sam kandidat za ambulantu za bol?
Da bi se pristupilo lječenju svakako je potrebno učiniti prvi pregled.
Prvi pregled sadrži: razgovor s pacijentom, analizu medicinske dokumentacije, pregled bolesnika i odabir terapijskih procedura koja će se primjenjivati ambulantno ako je pacijent dobar kandidat za liječenje.
Ako se prilikom prvog pregleda odmah primjenjuje terapija računajte da ćete ostati s nama nešto duže.
Koje metode liječenja boli je moguće primjeniti?
Bol se može liječiti nefarmakološkim ( akupunktura, akupresura , blokada tkz. bolnih „ trigger točki“..) i/ili farmakološkim metodama ( lijekovi).
U Poliklinici Amruševa ćemo pri prvom dolasku odmah dogovoriti najoptimalniju metodu.
Što je potrebno znati ukoliko se krenem liječiti u ambulanti za bol?
Potrebno je znati da su potrebne i kontrole prilikom kojih se provjerava tijek i učinak liječenja te se na temelju dobivenih informacija sukladno mijenjaju i terapijski postupci.
Ukoliko se liječite akupunkturom, dogovara se 10 tretmana u paketu.
NAPOMENA: svaka akupunktura traje 45 min – igla nakon postavljanja u poziciju stoji zabodena 20 min.
Svi koji prolaze ambulantu za bol aktivno (liječe se), naručuju se 2-3 puta tjedno.
Kontraindikacije za primjenu akupunkture su:
- elektrostimulator srca / icd
- stanja ekstremne slabosti / anergije
- akutne psihoze
- konzumacija alkohola, akutne intoksikacije
- agitacije, nekontrolirani pokreti
- neposredno iza radioaktivnog zračenja
- nakon primjene velike doze kortikosteroida
- antikoagulantna terapija
- bolesti zgrušavanja krvi
- epilepsija
- upalne promjene kože
- febrilna stanja
- stanje nakon odstranjenja limfnih čvorova ekstremiteta, limfedem
- neregulirana šećerna bolest
Akupunktura se izbjegava u sljedećim okolnostima:
- tijekom trudnoće
- tijekom mjesečnice
- neposredno iza obilnog obroka
- kada je osoba natašte
Po primjeni akupunkture moguć je osjećaj vrtoglavice, mučnine, nagona na povraćanje ili pospanosti.
Dogovorite svoj termin za ekspertizu i obratite nam se s povjerenjem!
Naručite se za pregled već danas!
Za sve informacije o pregledima i naručivanju, obratite nam se s povjerenjem!
Telefon +385 1 646 1171
KONTAKT
Adresa
Milana Amruša 6, 10000 Zagreb
Telefon
+385 1 646 1171
E-mail
poliklinika@amruseva.hr
RADNO VRIJEME
ponedjeljak - četvrtak
od 8 do 20 h
petak
od 8 do 19 h